ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ІЗЮМСЬКОГО ЛІСГОСПУ
Ізюмський лісгосп створено 1 жовтня 1929 року, за датою свого заснування він є ровесником Ізюмського району.
Ізюмські бори згадуються в літописах ще в 1571 році.
Дрімучі ліси з щогловою сосною простягалися вздовж річок Сіверський Донець і Оскіл на межі з степом.
На початку 18 століття ізюмським борам була нанесена велика шкода рубками. З відміною кріпосного права і розвитком капіталізму знову розпочалися масові рубки Ізюмського бору. Знаменитий Пелагеївський бір, який згадується в романі Леонова «Руский лес» був зрубаний і в 1877 році « летопись оплакувала песенный Пелагеевский бор в Изюмском уезде».
З вирубанням частини природних ізюмських лісів посилилася ерозія ґрунтів і до 1917 року це були відкриті напівзадернілі піски на яких випасалися великі отари овець. Знищення призвело до обмілення річок та зникнення деяких з них.
До революції ліси лише частково належали казенному Ізюмському лісництву, а в більшість – Святогірському монастирю і поміщикам. Перше лісовлаштування казенних лісів Ізюмського уїзду було проведено в 1873 році.
До 1929 року на території Ізюмського округу існували три головних лісництва: Ізюмське, Балакліївське, Святогірське, а 1 жовтня 1929 року вони були об»єднані в Ізюмський лісгосп. Площа його становила 43 тис.га і була розділена на 10 лісництв.
В роки перших п»ятирічок на будівництво Харківського тракторного заводу, для Донбасу, Дніпрогесу і на експорт в лісгоспі заготовлялося 70-100 тис.куб.м. деревини.
В період з 1 липня 1944 року по 1 січня 1946 року лісгосп відпустив на пні на відбудову Донбасу 4.7 тис. га найкращого лісу з запасом більш як 1 млн.куб.м. деревини /будлісу та рудникового стояка/.
В наш час ДП «Ізюмський лісгосп» розташований в Південно-Східній частині Харківської області на території трьох адміністративних районів – Ізюмського, Барвінківського і Балаклійського.
В господарсько-адміністративному відношенні лісгосп розділений на 9 лісництв, має деревообробний і ремонтно - транспортний цехи та нижній склад.
Сьогодні Державне підприємство «Ізюмське лісове господарство» - це одне з найбільших підприємств не лише області, а й Лівобережної України, де під хвойними і листяними лісами зайнято 53 тис. гектарів. Основним напрямком діяльності лісгоспу являється лісовідновлення та проведення рубок догляду за лісом з метою поліпшення якісного складу лісів, підвищення продуктивності насаджень та поліпшення санітарного стану деревостанів. За час існування Ізюмського лісгоспу
створено в держлісфонді 33,9 тис. га лісових насаджень , в тому числі по берегам Червонооскільського водосховища - 802 га, створено 162 га захисної лісосмуги
« Білгород – Дон », проведено заліснення ярів, балок на колгоспних землях 2,4 тис. га.
В 2007 році посаджено лісових культур на площі 258 га, лісгосп щорічно заготовляє і переробляє 30 тон шишок сосни та до 2,5 тон насіння різних порід, яке використовує для вирощування сіянців, яких отримує 5-7 млн штук. Сіянці вирощують в розсадниках та в 15 плівкових теплицях площею 0,35 га. Щорічно лісгосп вирощує до 20 тис. штук декоративних саджанців. Садиби лісгоспу та лісництв повністю озеленені, ці маленькі парки засаджені екзотичними рослинами і є гідною прикрасою нашого степового краю. Для виконання лісогосподарських робіт лісгосп щорічно в весняно –літній період працевлаштовує додатково тимчасових робітників на посадку лісових культур більше 800 чоловік та сезонних робітників на догляд за лісовими культурами більше 100 чоловік . Для цього підпри-ємство тісно співпрацює з міськрайцентром зайнятості населення.
В лісгоспі створений машино-тракторний парк, який складається з 52 автомобілів в т.ч. 7 лісовозів, 11 автобусів, 39 тракторів, 10 пожежних автомобілів,47 бензопил, 128 лісових та лісогосподарських механізмів \ плугів, культиваторів, сівалок, гідро захватів \ . Для охорони лісу від пожеж створена лісова пожежна станція, встановлено 6 спостережних веж.
За 2007 рік деревообробним цехом випущено товарної продукції на суму 2 млн. 500 тис .грн., на 101% більше ніж в минулому році. Обсяг переробленої продукції склав 6,6 тис.м3 . Лісгосп реалізує продукцію на експорт Чехії та Туреччині, всього реалізовано продукції на експорт на суму 468 тис. грн., що більше на107% ніж в минулому році., рентабельність по промисловості склала 52 %.
В 2007 році лісгоспом реалізовано продукції на суму 11млн.800 тис. грн., що більше на 106% від минулого року. Середньомісячна заробітна плата склала 1133грн., збільшилась порівняно з минулим роком на 124%. Середньооблікова чисельність склала 488 чол. До бюджету всього внесено 6 млн 500 тис. грн.. що на 1 млн грн. більше минулого року, в т.ч. до державного бюджету 2 млн.200 тис. грн., більше минулого року на 300 тис. грн.. Внесено до Пенсійного фонду 2 млн.320 тис. грн., більше минулого року на 310 тис. грн. Чистий прибуток підприємства склав 221 тис. грн., що більше минулого року на 70 тис. грн.
На території лісгоспу виділено вісім природно-заповідних об»єктів:
- гора Крем»янець – пам»ятник садово – паркової культури місцевого значення, що включає захисні насадження на крейдяній горі площею 176 га, має історичні пам»ятники, меморіали, дендропарк площею 4.5 гектара, де зараз росте понад 230 видів екзотичних дерев і кущів;
- « Ізюмська дача » - 30 га, високопродуктивні насадження сосни в віці сто років, створені в степових умовах на крупнозернистих бідних пісках;
- заповідне урочище « Гнидінський бір» - 734 га лісових насаджень сосни в Завгороднівському лісництві, створених в післявоєнний період на рухомих пісках тарегулюючих водний режим каналу «Дніпро-Донбас» та річки Сіверський Донець;
- ботанічний заказник урочище « Караван» - 308 га дубового лісу в Придінецькому лісництві, цінність якого в водоохоронному значенні та в збереженні у даний час лікарських рослин, які занесені до Червоної книги України;
- ботанічна пам»ятка «Червоношахтарська» - 72 га природних деревостанів 100-130-річного віку на глибоких сипучих пісках, які мають ґрунтозахисне та водоохоронне значення;
- пам’ятка природи дуб «Піщанський» - віком 220 років, та дуб «Петрівський» - віком 170 років;
- регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Ізюмська лука» - 5002 га, оголошений з метою збереження заплавних дібров, лучних та лучно – болотних ландшафтів Лівобережжя р.Сіверський Донець, що створюють прирічковий рекреаційний комплекс.
Лісова флора Ізюмщини багата на рідкісні і зникаючі на Харківщині види трав»янистої рослинності. У лісах гніздиться сірий журавель, зустрічається чорний журавель, сокіл-балабан, орлан - білохвост, які занесені до Червоної книги України. У Придонецькому і Петрівському лісництвах знаходяться колонії сірої чаплі, є також велика біла чапля – теж рідкісний зникаючий вид, що підлягає охороні.
В Ізюмському лісгоспі з початку 60-х років ХХ сторіччя, науковцями УкрНДІЛГА закладено біля 20 дослідів з рубок догляду на площі 30 га. Результатом досліджень стало впровадження в виробництво, з 1969 року, лінійного методу рубок догляду з вирубкою кожного 5-го або 7-го рядків в штучних молодняках сосни з 1.5-метровими міжряддями, який дозволив механізувати лісосічні роботи.
Лісокультурна справа в пристепових борах Ізюмського лісгоспу має півторавікову історію. Перші лісові культури сосни створені в 1858 р. на сучасній території Червоно - Оскільського лісництва на площі 11 га. Посадку проводили садівничим методом дичками під лопату.
|